Tipy atriky

Škůdci

kobylka zelená, Bergfee

Na trumpetách si pochutnává řada zástupců hmyzí říše. Někteří jsou roztomilejší, někteří brnkají na naše nervy. Loňská sezóna 2022 pro mne byla nervovou zkouškou. Nejprve se mi v zahradě objevili slimáci, po prvních čtrnácti dnech jsem zaznamenala mšice a svilušky. Se mšicemi je boj těžký, vyzkoušela jsem téměř vše a v podstatě nejsem schopná říci, co na ně zabralo. Během léta úřadovaly kobylky a poznala jsem třásněnky. Po zaklizení domů jsem bojovala se smutnicemi. Letos jsem měla kromě molic snad vše.

Slimáci

Mezi nejběžnější škůdce patří slimáci, kteří dokáží sežrat právě vyrůstající lístková srdce rostlin. Velmi dobře na ně fungují vločky, granule přímo na jejich likvidaci anebo zakopaný kbelík s pivem. Granule ovšem požírají i šneci a na ně je účinek stejný. Velmi dobře fungují i parazitické hlístice, které se teď vyrábí na různé škůdce, nejen na slimáky.

Slimáci jsou takovou zajímavou kapitolou. U mě v zahradě jsou poslední roky přemnožení Plzáci španělští. Jsou ostře rezaví a mají velmi tvrdou „kůži“. Zároveň ale začíná vzkvétat kolonie Slimáků největších – těch tygrovaných. Tento slimák je náš původní druh a díky španělákům byl jeden čas na vymření. Ano, stále je to slimák, který žere trumpety, ale! Nepohrdne údajně ani malým španělákem.

Mšice

Mšice dokáží při přemnožení rostlinu zlikvidovat. S nimi je těžší pořízení, stávají se čím dál více rezistentní na řadu přípravků. Vyzkoušet můžete babské rady i chemii na ně určenou. Boj bude vytrvalý. Z vlastního pozorování mohu říci, že je důležité umístění rostliny. Rostliny na slunci jsou náchylnější oproti těm, které sídlí v polostinném místě.

Svilušky

Pár rostlin už mi téměř zničily svilušky. Tenhle roztočík dokáže rostlinu dovést až ke smrti. Z počátku nejsou patrné, jsou vidět až při rozsáhlejším postižení rostliny. Na rubu listu jsou viditelné tečky a pavučinky. Svilušky milují suchý vzduch, proto se jim opět daří na slunném místě.

Svilušky

Urputný boj je i s malými černými muškami sviluškami. Jejich larvy žijí v půdě a velmi často si je přinesete se zakoupeným substrátem. Pokud máte pár mladých rostlin, eventuelně jste si pořídili řízky, vyplatí se substrát vysypat na plech a přepéct ho v troubě na 120 stupňů. Larvy v květináči požírají kořeny rostlin a tím je oslabují. Zatím nejúčinější boj proti nim byl ve spolupráci s hlísticemi na ně určenými. Ochrana rostlin přetrvává po dobu tří měsíců, což se v zimním období vyplatí.

Třísněnky

V loňském roce jsem se poznala s třásněnkami. Tento drobný hmyzík se mi zdál zpočátku vtipný. Pokud se k němu přiblížíte, ve vteřince přeleze tak, aby byl v zákrytu a neviděli jste jej. Měla jsem je na dospělých rostlinách a tam příliš viditelných škod nebylo. Třásněnky i jejich larvy ale sají tekutinu z buněk listů a vůbec celé rostliny a tím vytváří na listech stříbřité fleky a list potom celý zasychá. V létě jsem jich tu měl hodně a zkusila jsem na ně použít hlístice na svilušky společně s postřikem Substral Careo. Vymizely.

Molice

Drobný bílý motýlek, kterého najdeme na rubu listu. Rovněž se živí mízou rostliny a tím ji likviduje. Nejúčinější obranou proti molici je vítr. Postavte rostlinu na větrné místo, molice odletí.

Kobylka zelená

Posledním, koho zde zmíním bude hmyz, který mám vcelku ráda. Letos i minulý rok jsem se pyšnila odchovanou kolonií malých kobylek zelených. Jsou neuvěřitelně roztomilé, ale celkem rychle se mi v hlavě ukázal obraz jedné z egypských ran. Snědí neuvěřitelné množství listové hmoty. Jednu chvíli moje listy vypadaly, jako po krupobití. Kobylky nezabíjím, rozdělila jsem se a byly spokojené obě strany, květy totiž nežraly.

kobylka zelená, Bergfee
kobylka zelená, Bergfee

Mohlo by se vám také líbit...