Tipy atriky

Jak pracovat s novou rostlinou

Jakmile si domů přineseme novou rostlinku trumpety, nebo ji přiveze pošťák, nebo ji vyzvedáváme v alzaboxu, nesmíme propadnout euforii.

Základní pravidlo

Základní pravidlo je, nechat ji několik dní mimo vaše stávající rostliny. Dělá se to u orchidejí i u mnoha jiných druhů rostlin. Čas od času to může být trochu omezující, ale vyvarujete se tím dalším problémům. Nová rostlina může být napadena třeba sviluškou a nechtěně byste si ji mohli zavléci na vlastní rostliny. Není od věci ji preventivně postříkat např. Substralem Careo.

Pravidlo No.1

Po mnoha zkušenostech jsem si vytyčila i první pravidlo. Rostlině je třeba vždy zkontrolovat kořenový systém. Jemným pomačkáním květníku uvolníte rostlinu i s kořenovým balem a na první pohled již vidíte, jak na tom vaše nová rostlina je s kořeny. Jsou kořeny světlé a silné? Bezva. Dorazila zdravá květina. Substrát je přemokřený a kořeny jsou hnědé a měkké? Někde se stala chyba. Buď během přepravy – pokud trvala déle než 3 dny, mohlo dojít k zapaření, v zimě k promrznutí. Mohla již takto odcestovat od prodejce.

Důležité ale je co nejrychleji zasáhnout. Špatné kořeny odstranit, vlhký substrát vyměnit za suchý a ideálně přepečený, pokud je koupený. Vizuelně na rostlině uvidíte, zda dochází k hnilobě. V případě, že ano, je dobré postižené části odstranit ostrým nožem, zakapat peroxidem, případně zasypat skořicí. Všechny pomůcky je dobré hned po provedení desinfikovat. Ve chvíli, kdy je rostlinka jen přemokřená, stačí vyměnit substrát za suchý. Do podmisky květináče také dát hlínu a zalévat rostlinu pouze do té podmisky.

V každém případě rostlinku umístěte mimo plné slunce. Pokud cestovala v krabici, bude ráda za zprvu stinné místo, po pár dnech ji lze zvykat na polostín.

Kdy nekupovat rostliny

Rostliny ani řízky nedoporučuji kupovat před zimou a v zimě. V tuto roční dobu pouze od ověřených pěstitelů, kteří mají rostliny dostatečně silné. Většina brugmansií totiž na podzim přechází do vegetačního klidu. V tento čas se všechny procesy v rostlině zpomalují a stejné je to i se zakořeňováním. Rostlinám kořenění trvá dlouho a často se to ani nepovede. V domácích podmínkách dát zakořeněný řízek do hlíny a na okno do květináče znamená jeho smrt. S nákupem mladých rostlin a řízků počkejte na jaro.

Mohlo by se vám také líbit...