Brugmansie, Andělská trumpeta nebo nepoužívaný název Durmanovec se k nám dostal z Jižní Ameriky. Domovina těchto i několikametrových stromů je v podhůří And. Nejednou, když se nám nedaří s pěstováním, bychom si na to měli vzpomenout. Protože i malé napodobení přirozených podmínek dokáže hodně pomoci.

Brugmansia Suaveolens

Nesprávně jsou Brugmansie často označovány jako Datury. Jsou sice příbuzné, svým chemickým složením jsou si také velmi podobné, ale nejsou to samé. Snadnou pomůckou k rozlišení může být směr květu. Brugmansie – keř či strom má veliké zvony rostoucí svisle dolů. Naproti tomu Datury mají květy vzpřímené. Tyto byliny dokáží při správné péči přezimovat do dalšího roku. Snadno se ale množí semeny ukrytými v ostnaté tobolce známé jako Ďáblova okurka. V současné době je na trhu mnoho vyšlechtěných odrůd.


Durman, Wilhelm, kolor. mědiryt,1811

Brugmansií je mnoho druhů, již přes 1800. Stále přibývají nové a krásnější kultivary. Všechny jsou k nalezení v databázi kultivarů. Brugmansie jsou dále rozdělěny do skupin, které má na svých stránkách velmi dobře popsané pan Perniš.