Tipy atriky

Řízkování

Andělské trumpety lze množit semeny anebo řízky. U semen nemáme nikdy jistotu, jaký bude květ. Proto je toto množení takové nejisté. Umění hybridizace, vytváření nových druhů je se semeny spojeno více, než množení mateční rostliny. O hybridizaci ale až za pár let, do té teprve pronikám.

Základem pro řízkování je ostrý nůž k provedení řezu, voda na uříznutý řízek a desinfekce na nůž se kterým jsme řezali rostlinu. V podstatě nic jiného nepotřebujeme, všechny serepetičky okolo jsou už jen navíc.

Jak na řízkování s nožem

Předně musíme vědět, jaká větvička zakoření a jaká ne. Mladý výhon letošního jara, ten na řízek dělaný začátkem léta použít nemůžeme. Jeho povrch je hladký, mladý, kořínky nepustí. Druhý extrém je dřevnatá část rostliny, na kterou musíme se zahradnickými nůžkami. Koření dlouho, ale zakoření určitě spíše než mladý výhonek. Nejlépe koření větvičky jednoleté, nebo ty které narostly během léta /v případě, že řízkujeme na podzim/, na pohled jsou na nich viditelné bílé „ťupíky“. Tyto řízky jsou ideální.

Velikost

Velikost řízku může být v podstatě jakákoliv. Dokázala jsem zakořenit už řízek o velikosti dvou centimetrů a také jsem zakořeňovala výhon o velikosti 1,5metru. Zpravidla se prodávají řízky o velikosti 15 – 40 centimetrů, záleží na vás.

„ťupíky“

Vybranou větvičku seřízneme ze šikma a vložíme do sklenice s vodou, nebo zvolíme jiné médium k zakořenění. Na mateřské rostlině můžeme ránu ošetřit štěpařským voskem, ale není to vyloženě potřeba. Rostlina si dokáže poradit sama. Pokud tedy máme řízek o velikosti 20cm, použijeme sklenici s cca pěti centimetry vody. Můžeme přidat Lignohumát, tak, aby měl roztok barvu slabého černého čaje. Uložíme ke světlu, já na to využívám okenní parapet, a čekáme.

Rostoucí kořínky

Provádíme-li řízkování během vegetačního období, má náš řízek kořínky do tří týdnů. Je potřeba kontrolovat, zda nedošlo k odparu vody, případně vodu vyměnit. Osobně nechávám řízek ve vodě déle, nechám kořínky pořádně narůst, tak aby jich tam bylo alespoň pět silných.

Nová sazenice

Poté sázím do květináče úměrně velikého danému řezu. Nesmí být obrovský, rostlinka nejdříve musí prostor s hlínou prokořenit a teprve potom začne růst do výšky a šířky.

Hlína a zálivka

Substrát používám kompostový, pro balkónové rostliny, ideálně provzdušněný pískem nebo nízkou frakcí keramzitu, perlitem. Ke květináči patří podmiska. Tu plním čistou hlínou a do toho stavím květináč. Následná zálivka potom probíhá pouze do podmisky. Hlínu v podmisce udržuji stále vlhkou. Rostlina tak nutí kořenový systém táhnout se za vodou a nedochází k přemokření kmínku v oblasti hlíny /může začít hniloba/.

Přesazování

Jakmile má naše nová rostlinka prokořeněný květináč, projeví se to nahoře v budoucí koruně. Začíná obrážet, rostou jí listy a výhonky. Můžeme ji nechat zesílit a poté jí dopřejeme květináč o cca 2-3 cm vetší na každé straně. Takto přesadíme minimálně ještě jednou. Podmisku s hlínou můžeme ponechat do doby, než bude kořenový bal soběstačný a silný.

Řízkování na stromě

Tento způsob je ideální, pokud potřebujeme rostlinu třeba snížit. Květina si vesele roste a my aniž bychom si narušili kvetoucí fáze provádíme zakořenění. Na trhu jsou dostupné takzvané rooting balls. Na wish byly v několika velikostech. Vyzkoušela jsem, ale spokojená jsem příliš nebyla.

Rooting balls

Rooting ball se skládá ze dvou částí, obě jsou uprostřed vyboulené – prostor na větvičku a hlínu. Po stranách do sebe zapadává a tak drží. Můj rootingball ač byl největší v dostupných, byl stále malý. Bočnice mi do sebe nezapadávaly a ve chvíli, kdy máte v obou částech hlínu a snažíte se obemknout větev, která roste kolmo.. No hrůza. Bez izolepy se to neobešlo. Za nějaký čas jsem to debatovala se známým a ten mne přivedl na myšlenku rooting ball z obyčejného květináče.

Rooting ball z květináče

Má rostlina má například 2,5 metru, vím bezpečně, že na podzim už ji do zimoviště nedostanu. Dle vlastních preferencí vyberu na kmeni místo, kde bude budoucí kořenový bal, u mě to bude cca v metru nad zemí. Do těchto míst umístím rozřízlý květináč tak, aby obemkl kmen na těsno. S ukotvením si pomohu izolepou, protože té není nikdy dost. Kmen uvnitř květináče lze posypat/ potřít růstovým stimulátorem. Květináč naplním běžně používanou hlínou a udržuji vlhké. Během léta tam kořínky vyrostou a v místě pod květináčem můžeme novou rostlinu oddělit od mateřské. Dopřejeme jí vlastní květináč a podmisku s hlínou, je-li kořenů málo.

Mohlo by se vám také líbit...